Läsvärt, intressant & personligt: "V-jeansen alla ville ha" - 1546


Det här är en klädklassiker som rev med sig hela Sverige på 70-talet. V-jeansen.

Året är 1966 och Lars Johan Knutsson, civilekonom, går omkring på Londons gator. Där och då, bland huvudstadens hippa klädbutiker, får han en idé. En idé som kommer att förändra hans liv – för alltid.

– Jag var inte nöjd och rotad där jag befann mig. Jag reagerade starkt när jag kom till London, och såg kläderna som fanns där och de första killarna som hade lite hår som hängde nerför öronen. Jag kände ”wow! Det här är något nytt!

Lars bestämmer sig för att starta en butik. Lokalen i Stockholm ligger i Birger Jarlspassagen, mellan city och Östermalm. Den 17 oktober 1966 slår butiken upp portarna. Dess namn? Gul & Blå.

Maria är designer, från Italien. Hon blir Gul & Blås hemliga ”vapen”. Maria börjar skapa de plagg som ska göra Gul & Blå historiskt. Hon designar egna jeans. Först kommer V-jeansen, därefter de lågt skurna TT-byxorna.




0 comments:

Skicka en kommentar

Träffa oss och ha sex?

I media

Vi blev tillfrågade om vi villa vara med i ett reportage i Expressen. Självklart ville vi det.

Det här är länken dit.

Mest lästa inläggen

Skicka in bild på dig

Bloggportalen

Vilka är vi

Vi är ett par som finns strax söder om Stockholm. Vi är runt 45 år, är föräldrar, gillar att resa och uppleva nya saker. Han är 175 cm lång och hon är 158 cm, en äkta MILF.
Genom åren har vi provat mycket inom sex. Vi är väldigt öppna med vad vi gillar och tvekar inte att prova vad vi fantiserar om. Lådan med sexleksaker är full och vi använde dem ofta tillsammans. Vi har varit på swingerklubbar, haft sex på dansgolv, i bilen på parkeringsplatsen vid stranden och på många andra ställen när vi varit kåta, det är alltid lika skönt och spännande.
Kontakta oss på
mail: "invite2sex@gmail.com"

Copyright © 2025 invite2sex - En sexblogg utöver det vanliga! | Powered by Blogger
Design by Lizard Themes | Blogger Theme by Lasantha - PremiumBloggerTemplates.com