Läsvärt, intressant & personligt: "Spaghetti med köttfärssås" - 1522


Ny vecka med allt vad det innebär. Gå till jobbet, hämta barn och planera middagar. Ska man ändå äta så kan man lika gärna göra något gott. Men alla ska ju gilla det. Och vem gillar inte spaghetti med köttfärssås? 

Köttfärssås med inspiration från Italien brukar även kallas bolognese, efter den norditalienska staden Bologna

Laga mat som Michelinkocken Joel Åhlin så får vardagen en liten guldkant.

– Vad ska man säga om spaghetti med köttfärssås? Precis som många andra är jag uppvuxen med det, och för mig som småbarnsfarsa är det nog det jag lagar mest. Det om något är väl svensk husman i dag?

Vad är det viktigaste för dig när du lagar mat en vardag?

– Ska man servera en hel familj är det viktigt att det är gott för alla. Ingen ska behöva sitta och peta i maten

Hitta intervju och recept här:  https://www.cafe.se/venske-michelinkockens-otroliga-pasta-bolognese-recept/

0 comments:

Skicka en kommentar

Träffa oss och ha sex?

I media

Vi blev tillfrågade om vi villa vara med i ett reportage i Expressen. Självklart ville vi det.

Det här är länken dit.

Mest lästa inläggen

Skicka in bild på dig

Bloggportalen

Vilka är vi

Vi är ett par som finns strax söder om Stockholm. Vi är runt 45 år, är föräldrar, gillar att resa och uppleva nya saker. Han är 175 cm lång och hon är 158 cm, en äkta MILF.
Genom åren har vi provat mycket inom sex. Vi är väldigt öppna med vad vi gillar och tvekar inte att prova vad vi fantiserar om. Lådan med sexleksaker är full och vi använde dem ofta tillsammans. Vi har varit på swingerklubbar, haft sex på dansgolv, i bilen på parkeringsplatsen vid stranden och på många andra ställen när vi varit kåta, det är alltid lika skönt och spännande.
Kontakta oss på
mail: "invite2sex@gmail.com"

Copyright © 2025 invite2sex - En sexblogg utöver det vanliga! | Powered by Blogger
Design by Lizard Themes | Blogger Theme by Lasantha - PremiumBloggerTemplates.com