10 av världens dyraste delikatesser och råvaror
Om man har mer pengar än man någonsin kan spendera, har man säkertinga problem med att lägga dem på lite finare råvaror. Det finns några oerhört dyra delikatesser runt om i världen. Några kommer och går, och andra förblir dyrast och på toppen av alla listor.
- Vit tryffel | Cirkapris 100 000 kr/kg
Albatryffel är en svampart från södra Europa som tillhör de tryfflar som brukar kallas för "äkta tryfflar". Den beskrevs vetenskapligt först av Vittorio Picco, en läkare från Turin i Italien, 1788. Albatryffel ingår i släktet ädeltryfflar (Tuber) och familjen Tuberaceae, ordningen skålsvampar och divisionen sporsäckssvampar. Albatryffel är en delikatess som säljs till höga priser som "vit tryffel". Den plockas kommersiellt främst i Italien. - Saffran | Cirkapris 80 000 kr/kg
Saffran är pistillerna på en vackert lila krokus som odlas främst i Iran men även i Marocko, Spanien, Grekland och Indien. Det är lätt att förstå hur det kommer sig att saffran är världens dyraste krydda. Antalet krokusar som behövs för att få ihop 1 kg saffran täcker ett yta lika stor som två fotbollsplaner! Blommorna skördas och sorteras dessutom för hand, utan maskiner. - Yubari King-melon | Cirkapris 25 000 kr/kg
Yubari King är en slags cantaloupe melon, känd för sin fantastiska smak och konsistens. Det är en av världens dyraste frukter och anses vara ett prestigetecken i Japan. Under våren 2013 såldes ett par Yubari King melonauktion i Tokyo för 105 000 kr. - Almas Iransk Kaviar | 20 000 kr/kr
Ryssar och iranier slåss om att ha den bästa kaviaren. Oavsett vilket är Belugan (den finaste sorten) betydligt dyrare än Kalles och asken är ingen vanlig ask. Den är så klart i guld. - Kobebiff | Cirkapris 1 300 kr/kg
- Så långt från radhusbiff man kan komma. Kobebiffen kommer från den japanska korasen Wagyu och köttet sägs vara det smakrikaste och saftigaste i världen. Biff är dyrt och Kobebiff är alltid jättedyrt, men i en riktigt billig mataffär kan du komma undan så ”billigt” som 1300 kronor kilot. Räkna med att köpa 250 gram per person för att alla ska bli mätta och belåtna. På restaurang får du räkna med ett par tusen per person för en ordentlig bit.
0 comments:
Skicka en kommentar